Lav brændbarhed - B-s1, d0
God UV-resistens
Omfattende garanti og bredt produktprogram
Gallina arcoPlus® multiwall plader
Gallina arcoPlus® multiwallplader bliver hovedsageligt brugt til facadebeklædning, men kan også anvendes til overdækning eller afskærmning. ArcoPlus® laves i 40- og 60mm, UV-beskyttede multiwall pladepaneler med en profileret fjeder og not samling. Dette lukkede monteringssystem udelukker nødvendigheden af lodrette profiler, hvorved man sparer omkostninger og forstærker det æstetiske.
ArcoPlus® plader er lavet af ren polycarbonat, hvilket når det er udtjent relativt nemt kan smeltes om (lav smeltetemperatur). Den nye resin man får, kan efterfølgende anvendes til nye sprøjtestøbte varer som f.eks. fragtcontainere eller elektronisk beskyttelse.
Nyeste projekt
Exclusivt look

Bearbejdning
Termisk isolering og designmæssige muligheder
Pladernes struktur giver enestående stivhed og termisk isolering. ArcoPlus® plader bliver i dag brugt verden over af arkitekter og designere, der alle har ét til fælles: De slipper lyset ind og holder på varmen på kolde dage. Pladeprogrammet er blandt de mest omfattende på markedet og tilbyder mange kombinationsmuligheder i strukturer, farver, overflader og finish.


Valgt til Plastic pavilion 2023
- Kan genanvendes
- Del af Vinks Take-Back ordning
Se fremtidens materialer til mere klimavenligt byggeri i Plastic Pavilion
Gallina arcoPlus var et af materialerne, der blev vist frem for arkitekter fra hele verden ved Plastic Pavilion i København i juli 2023, hvor byen var udpeget som UIA/UNESCO World Capital of Architecture.
Fremtidens byggeri
Boliglaboratorium
Boliglaboratorium er en udstilling og eksperiment, der består af syv eksempler på fremtidens byggeri. Udstillingen anvender Gallina arcoPlus plader til overdækning og facade. Formålet er på at minimere de midligertidige bygningers klimaaftryk ved både at bruge genanvendelige materialer og sørge for en høj energieffektivitet.
Boliglaboratorium udstiller i Jernbanebyen i København indtil den 15. november 2023.

Pladerne er lavet af genanvendeligt polycarbonat, hvilket sikrer, at de kan smeltes om og bruges til nye produkter efter endt levetid. Kontakt os for at lære mere om vores produkter, og hvordan de kan hjælpe med dit eget byggeprojekt. Læs mere om BoligVærkstedet her: BoligVærkstedet | Arkitekturhovedstad 2023 (kk.dk) Foto: Adam Mørk








